Słowiński Park Narodowy - Atrakcje
Słowiński Park Narodowy – Atrakcje
Previous
Next
Słowiński Park Narodowy – położony jest na wybrzeżu środkowym, pomiędzy Łebą a Ustką na Nizinie Gardneńskiej, w województwie pomorskim. Północną granicę parku stanowi na długości 32,5 km brzeg Bałtyku. Prace nad utworzeniem parku podjęto w 1946 r. na konferencji w Łebie, której uczestnikami byli naukowcy z Poznania i Gdańska. Utworzony został w 1967 roku na obszarze 18069 ha. Aktualna powierzchnia w zarządzie wynosi 18618 ha z czego 10213 ha – to wody oraz 4599 ha – to lasy. Ochronie ścisłej podlega 5619 ha, w tym 2529 ha lasów. Słowiński Park Narodowy uznany w roku 1977 przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery wraz z wędrującymi wydmami stanowi osobliwość na skalę europejską.
Szlaki w SPN: dla aktywnych
Szlak zielony Gardna Wlk – Jez. Dołgie Wlk. i Dołgie Małe
Szlak niebieski – Czołpino – plaża – Latarnia-Czołpino – tylko pieszy !
Szlak żółty – Gardna Wlk. – Łeba Szlak ,,Słowińców”
Szlak niebieski – Gardna Wlk. – Rowokół – tylko pieszy
Szlak czerwony – Czołpino – Ruchome Wydmy (Czołpińska) – tylko pieszy
Trasa rowerowa dookoła Jez. Gardno (22 km pętla przez malownicze tereny, po drodze mijamy trzy platformy widokowe, rzekę Łupawę, miejscowość Rowy i Gardna Wlk.(Diabelski Kamień, Przystań Rybacka)
Pomoc logistyczna w dotarciu do szlaków, bezpłatnie udostępniamy kijki do Nordic Walking .
Skansen w Klukach
Previous
Next
Skansen we wsi Kluki – zabytkowa osada – skansen Słowińców. W jej skład wchodzą zagrody z XVIII wieku, budynki gospodarcze, przedmioty domowe sprzęt rybacki i gospodarczy. Muzeum położone nad południowym brzegiem jeziora Łebsko, jako zagroda muzealna powstało w 1963 roku. Gromadzi relikty kultury materialnej tzw. Słowińców, czyli odłamu Kaszubów zamieszkującego w XIX wieku tereny pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko. Skansen prezentuje ich kulturę poprzez ekspozycję kompletnych wiejskich zagród , budynków gospodarczych z pełnym wyposażeniem, sprzętów rybackich, gospodarczych i poprzez wystawy tematyczne.
Pomoc logistyczna w dotarciu do szlaków, bezpłatnie udostępniamy kijki do Nordic Walking
Góra Rowokół
Previous
Next
Rowokół (115 m.n.p.m)– to wzgórze morenowe wznoszące się nad jeziorem Gardno tuż obok miejscowości Smołdzino. W przeszłości była miejscem kultu pogańskich Pomorzan.
Góra jest dobrze widoczne od strony lądu i morza Od zawsze była punktem orientacyjnym dla żeglarzy i wędrowców. Kiedyś gdy na jej szczycie palono święty ogień, w nocy drogę wskazywał płomień, zaś w dzień dym. W czasach chrześcijańskich znajdowała się tu kaplica poświęcona Św. Mikołajowi, patronowi żeglarzy, rybaków i korsarzy. Po 1534 r., świątynia została opuszczona, a z czasem rozebrana. Jej bogate niegdyś wyposażenie zniknęło bez śladu. Podobno podczas burzenia dzwon kapliczny stoczył się do płynącej u podnóża góry rzeki Łupawy, gdzie spoczywa do dziś. W dawnych czasach topił się tu co roku jakiś człowiek. Wnoszono z tego, że jest to kara za pohańbienie świętego miejsca. Ponadto mówiono, że niekiedy nocą słychać dźwięk dzwonów, dochodzący z głębiny. Materiał z rozebranej kaplicy wykorzystano do budowy istniejącego do dziś kościoła w Smołdzinie.
Obecnie Góra, spelnia funkcje turystyczne, na jej szczyt prowadzi stroma ścieżka oznaczona niebieskim szlakiem. Z góry rozciąga się wspaniały widok na Smołdzino, Park Narodowy Słowiński i jeziora Gardno, Dołgie Duże, Łebsko. Na szczycie można wejść na metalową wieżę widokową.
Świat wygląda tu prawie jak mapa. Doskonale widać stąd jez. Gardno i jez. Łebsko. Podobno przy dobrej pogodzie w nocy widać światła duńskiej wyspy Bornholm na Bałtyku. U podnóża góry miejscowość Smołdzino – to maleńkie domki niczym zabawki dla dzieci. W oddali widać latarnię morską Czołpino.
Pomoc logistyczna w dotarciu do szlaków, bezpłatnie udostępniamy kijki do Nordic Walking
Jezioro Gardno
Previous
Next
Jezioro Gardno jest to ósme pod względem powierzchni jezioro w kraju i drugie po Łebsku największe jezioro przybrzeżne. Gardno ma powierzchnię 2468 ha, w najgłębszych miejscach ma jedynie 2,6 m.
Podobnie jak Łebsko ma słonawowodny charakter. Odławia się w nim ryby. Występują tu m.in. lin, szczupak, sandacz, płoć, łosoś czy flądra.
Gardno stwarza bardzo dogodne warunki do uprawiania różnych form turystyki, takich jak wind i kitesurfing czy żeglarstwo (stałe wiatry). Wokół niego prowadzi zielony szlak turystyczny oraz szlak rowerowy R10 o utwardzonej nawierzchni, który idealnie nadaje się na wycieczkę rowerową.
Liczne platformy i wieże widokowe na trasie tego szlaku stwarzają wspaniałą możliwość do podglądania dziesiątek gatunków ptaków mających swoje siedliska na tych terenach. Na jeziorze znajduje się mała wysepka o nazwie Kamienna Wyspa, która podlega ochronie ścisłej, ze względu na lęgi kormorana czarnego i mewy srebrzystej, okresowo zalewana przez występujące zjawisko „ cofki” czyli wylewanie się wody morskiej wywołanym przez wiatry północne. Jezioro Gardno zarasta i prawdopodobnie jeśli ten proces będzie przebiegał w takim tempie jak dotychczas to zbiornik za 1000 lat przestanie istnieć.
Diabelski Kamień w Gardnie Wielkiej i Rybaczówka
Previous
Next
– Głaz Narzutowy z którym związana jest legenda o budowie kościoła na środku jeziora Gardno. Na skale, z której diabeł dowodził poczynaniami swych sług, podczas budowy kościoła, pozostały ślady obecności biesa – odcisk końskiego kopyta, kurzych szponów i dziura w miejscu, gdzie opierał swój bicz. Właśnie od tych znaków pochodzić ma nazwa skały.
Rybaczówka na Jeziorze – tuż przy kamieniu możemy zobaczyć niesamowite miejsce. Wkraczając na teren Rybaczówki przeniesiemy się w czasie, stare łodzie rybackie, drewniana przystań, sprzęt do połowu, osęki, bosaki, stare sieci, skrzynie. Wszystko razem tworzy niesamowity klimat. Gdy byłem tam po raz pierwszy zastanawiałem się, czy to nie jest przypadkiem skansen, ale rybaczówka podobno funkcjonuje tam dalej. Jest to juz chyba ostatnie takie miejsce w Polsce, swoisty wehikuł czasu, niezapomniany widok cofający nas w czasie i rozbudzający wyobraźnię.
Pomoc logistyczna w dotarciu do szlaków, bezpłatnie udostępniamy kijki do Nordic Walking
Czołpino
Previous
Next
Malutka wieś zatopiona wśród lasów Słowińskiego Parku Narodowego.
Atrakcje -Latarnia Morska, Ruchome Wydmy, Wieża Widokowa na terenie byłej bazy rakietowej, Przepiękna i Dziewicza Plaża, Jeziora Lagunowe (Łebsko, Gardno, Dołgie Wlk i Małe) Szlaki Piesze i Rowerowe w Słowińskim Parku Narodowym.
Niewielka osada rybacka przez wieki należąca do książąt zachodniopomorskich, a po śmierci ostatniego Grytify do Brandenburgii, następnie Prus i Rzeszy Niemieckiej. Pod koniec XIX wieku wybudowano tu latarnie morską, budowa trwała trzy lata, materiał dowożono od strony morza barkami.
Po wojnie Czołpino przypadło, w wyniku ustaleń Konferencji Poczdamskiej, Polsce. W lasach niedaleko Czołpina w latach 70-tych znajdowała się jednostka wojskowa – 45 rakietowy dywizjon ogniowy, a służba w nim traktowana była jako zesłanie na „koniec świata”. Tereny dawnej jednostki wojskowej, rozformowanej w 1995 roku, są ogólnodostępne. Można je oglądać przy okazji wędrówki ścieżką przyrodniczą – Światło latarni.
Czołpino to malutka miejscowość. Główna jej atrakcja to latarnia morska wybudowana na wysokiej wydmie oraz Wydma Czołpińska, przesuwająca się milimetr po milimetrze na wschód.
Plaża w Czołpinie, szczególnie na wysokości dawnej bazy ratowników – Czerwonej Szopy (obecnie w niej dobry bar rybny), jest przepiękna. Aby korzystać z jej uroków musimy dojść drogą od parkingu leśnego. To dość długi spacer, około 30 minutowy, podjechać samochodem dalej niż do parkingu nie można, gdyż są to tereny Słowińskiego Parku Narodowego. Mamy za to pewność, że tłoczno na plaży nie będzie.
Pomoc logistyczna w dotarciu do szlaków i atrakcji turystycznych w Rowach, Ustce i Słowińskim Parku Narodowym.
Linki – Apartament Rowy Sun&Fun, Wybrzeże Słowińskie, Słowiński Park Narodowy, Dolina Charlotty, Uzdrowisko Ustka Słowiński Park Narodowy – Atrakcje, Słowiński Park Narodowy – Atrakcje, Słowiński Park Narodowy – Atrakcje
Wybrzeże Słowińskie
Previous
Next
Poczuć klimat pustyni, odnaleźć skarb piratów, wdrapać się na Świętą Górę,… Takie rzeczy tylko na Wybrzeżu Słowińskim.
Wybrzeże Słowińskie nie jest duże. W jego granicach leży kilka, znanych i urokliwych miejscowości. Jednak potencjał tego regionu, mierzony choćby cudami natury i śladami wielkiej historii, jest ogromny.
– Pustynia ma w sobie trudny do opisania magnetyzm. Każdy odczuwa go po swojemu, ale pewnie nikt nie pozostaje na niego obojętnym. Aby go doświadczyć, nie trzeba się wybierać na koniec świata. Wystarczy pojechać do Czołpina, koło Rowów. Na przeszło 32 tysiącach hektarów rozciąga się tam Słowiński Park Narodowy, którego symbolem są ruchome wydmy. Najwyższa z nich – Wydma Czołpińska, sięga ponad poziom pobliskiego Bałtyku na blisko 56 metrów. Krajobraz „polskiej pustyni”, najlepiej podziwiać, właśnie z jej szczytu.
– Dogodnym punktem jest też, wieża widokowa na zalesionym szczycie Świętej Góry Słowińców –„Rowokół”, 115 m n.p.m. Z Rowokołem, wiąże się też legenda o braciach Witalijskich – piraci, którzy przez dziesięciolecia łupili statki i miasta nad Bałtykiem, właśnie tutaj mieli ukryć swoje legendarne skarby. Do dzisiaj, poszukiwania skarbu trwają.
Previous
Next
– W samym Czołpinie, warto przejść też szlak, wiodący na latarnię morską. To tutaj nakręcano film fabularny „Stawka Większa Niż Życie”. Z latarni rozpościera się piękny widok na wybrzeże i ruchome wydmy.
– O innym wymiarze historii regionu, przypomina Skansen Wsi Słowiańskiej w Klukach, nieopodal Rowów. Została tam odtworzona osada z końca XVIII wieku. Składa się na nią kilkanaście dobrze zachowanych chałup, stodół, stajni, szałas rybacki, magazyn łodzi, sale muzealne, gospoda. Na miejscu serwowane są regionalne potrawy, organizowany kiermasz rękodzieła, odbywają się regularnie pokazy – wydobywania torfu, wyplatania koszy, produkcji specjalnych butów dla koni. Wszystko bardzo realne. Nie jest to zwykłe muzeum, wizytę w Klukach zapamiętamy na długo.
– Widoczne z Góry Rowokół – Jezioro Gardno . Jest ósmym największym jeziorem w Polsce, dookoła jeziora wytyczono szlak turystyczny. Trasa jest bardzo atrakcyjna i godna polecenia. Zaczyna się w Rowach, gdzie znajduje się brama do Słowińskiego Parku Narodowego. Poprzez cieśninę między jeziorem a morzem, ruszamy w magiczną podróż dookoła Jeziora. Na trasie rozmieszczono trzy punkty widokowe, tablice informacyjne i mniejsze ścieżki dydaktyczne zapoznające nas z bogactwem bioróżnorodności Parku Narodowego. W oddali majaczy Rowokoł, słychać odgłosy dzikiego ptactwa, szelest trzcin, szum drzew… Po kilku kilometrach docieramy do Gardny Wielkiej, gdzie warto zatrzymać się na dłużej. W miejscowości, znajduje się neogotycki kościół, przystań łodzi rybackich i pomnik nazywany Diabelskim Kamieniem. Na głazie znajduje się podłużny odcisk, który podobno powstał od czarciego bicza (na tablicy przy głazie oraz na moście w Rowach, możemy zapoznać się z legendą o „Diable i Rybaku”). Tuż za Gardną, natkniemy się na pole kampingowe i przystań wodną w Retowie. Dalej szlakiem wzdłuż brzegu, przecinamy kanały, mostki, mijamy budowle i urządzenia hydrotechniczne i wracamy do Rowów.
Previous
Next
– Rowy – Wyjątkowa lokalizacja, pomiędzy lagunowym jeziorem a Morzem Bałtyckim, oraz sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, nadają temu miejscu niezwykłego charakteru. Największą atrakcja Rowów są oczywiście piękne i dziewicze Bałtyckie plaże, nie tak oblegane jak te Usteckie, czy Łebskie co sprawia, że licznie z uroków Rowów korzystają turyści szukający spokoju i wytchnienia oraz wędkarze i miłośnicy aktywnej turystyki. W małym porcie morskim na rzece Łupawie, cumują barwne łodzie i kutry rybackie, są oprócz morza ulubionym plenerem fotografów. W centrum piękny deptak, baza hotelowa i gastronomiczna, sklepiki pamiątkowe. Rowy są również węzłem szlaków turystycznych. Przez miejscowość przebiega szlak rowerowy R 10, oraz biegnący w kierunku zachodnim, t.z.w Szlak Klifowy. Pięknym, wysokim, zalesionym klifem dotrzemy do Ustki. Poprzez bramę do parku, która także znajduje się w Rowach, możemy udać się w kierunku Czołpina, Ruchomych Wydm, Kluk i Łeby.
– Łeba – Ta znana, nadmorska miejscowość, położona na wybrzeżu środkowym, jest popularnym polskim letniskiem. Do granic Łeby przylega, największe jezioro Parku Narodowego – Jezioro Łebsko. Pomiędzy Bałtykiem a Łebskiem rozciąga się druga wielka wydma – Wydma Łącka. Łeba jest rozkrzyczana i imprezowa. W sezonie letnim do późnych godzin nocnych i jeszcze dłużej, trwa tam zabawa.
– Ustka – „Polski Bornholm” – nadmorski kurort pełen słońca, tętniący życiem, idealne miejsce na wypoczynek i dobrą zabawę. Miasteczko to ma swoje drugie oblicze – historię, która przemawia do nas przez ludzi, którzy tu niegdyś mieszkali i tworzyli to miasto oraz budynki. Bez wątpienia największą atrakcją Ustki, obok jej szerokich plaż, jest niepowtarzalna nadmorska promenada. Ten biegnący wzdłuż morza trakt spacerowy, w sezonie staje się centrum życia towarzyskiego. Kilkukilometrowa trasa z pięknymi widokami, po jednej stronie plaża i morze – po drugiej gwar promenady, lodziarnie, smażalnie, muzea…I ten niesamowity Galeon Wycieczkowy. Widoki i wrażenia z wieczornego rejsu, ku zachodowi słońca, bezcenne. Inne atrakcje: Bunkry Bluchera, Pomnik Syrenki, Zwodzony Most nad Słupią, Port Morski, Zrewitalizowana Starówka, Latarnia Morska, Kościół Zbawiciela, Stawek Upiorów, muzea, zabytki, ścieżki przyrodnicze,. Niepowtarzalny klimat Ustki sprawia, że każdy kto choć raz ją odwiedzi, będzie wracał, doń ponownie.
– Dolina Charlotty – Będąc w okolicach Ustki, nie można ominąć tego malowniczego miejsca. Na wszystkich turystów czeka tu wiele atrakcji. Ukryta przed kurzem szos, oddalona od zgiełku miast, bajecznie urokliwa Dolina Charlotty. Zaprasza do niespotykanego, jedynego w swoim rodzaju ogrodu zoologicznego. Do zwiedzania dziesięć malowniczych wysp położonych w rozlewisku Słupi, tematyczne wysepki Afryka, Ameryka Płd. i Australia odkryją przed Państwem wiele tajemnic, a zamieszkują je m.in. kangury, zebry, makaki japońskie, lemury, kapucynki czubate, strusie, emu, czarne łabędzie, bociany białe i żurawie białe, a po wodzie pływa kilkanaście gatunków gęsi i kaczek. Pozostałe atrakcje – Kraina Bajek, Fokarium, Przepiękny Leśny Amfiteatr, Park linowy, na którego trasach nie zabraknie emocjonujących przeszkód. Jazda konna dostosowana do umiejętności jeźdźca. Wypożyczalnia sprzętu wodnego i łowiska – piękne Jezioro Zamełowskie obfituje w różne gatunki ryb. Malownicze wyspy na Jeziorze z Rybaczówką i Kościołem. W sezonie wakacyjnym Dolina Charlotty organizuje Festiwal Legend Rocka i najlepsze wieczory kabaretowe!
Wybrzeże Słowińskie to wymarzone miejsce dla rowerzystów i kajakarzy. Przez region prowadzi między innymi fragment trasy rowerowej R-10, która okrąża Bałtyk. Pojedziemy nią przez Rowy, przemkniemy nieopodal wzgórza Rowokół i latarni morskiej Czołpino, zahaczymy o skansen w Klukach, okrążymy jezioro Gardno. Z kolei miłośnicy kajaków mogą spłynąć malowniczą Łupawą od jeziora Gardno aż po Bałtyk, czy Słupią z Bydlina do Ustki. Koszt wypożyczenia kajaka waha się od 30 do 35 złotych.
Previous
Next
Przepiękne Okolice Słowińskiego Wybrzeża – Wydmy i klify, Zalesione Wzgórza, Tarasy Widokowe, Skanseny, Jeziora lagunowe, Torfowiska, Latarnie Morskie, Dzikie i Szerokie Plaże, Malownicze Nadmorskie Rzeki i Strumienie.
Cały Nasz Region, to jedno z najwspanialszych miejsc w Polsce. Zróżnicowany nadmorski krajobraz, idealne miejsce na wytchnienie i odpoczynek. Tutaj można naładować akumulatory na resztę roku, odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, zapomnieć o codziennych troskach, pooddychać czystym powietrzem, obcować z naturą.
Apartamenty Rowy, Apartamenty Rowy, Apartamenty Rowy, Apartamenty Rowy, Apartamenty Rowy