Dolina Charlotty – Kraina w Kratę (Skansen w Swołowie).

Apartament Rowy - Wyjątkowy lokalizacja, blisko plaży, w otulinie Parku Narodowego. Wrażenia, Wspomnienia, Wyjątkowy Klimat... Zapraszamy do Rowów

Dolina Charlotty, - Ukryta przed kurzem szos, oddalona od zgiełku miast, bajecznie urokliwa.

Dolina Charlotty, – Będąc w okolicach Ustki, nie można ominąć tego malowniczego miejsca.

Na wszystkich turystów czeka tu wiele atrakcji. Ukryta przed kurzem szos, oddalona od zgiełku miast, bajecznie urokliwa Dolina Charlotty. Zaprasza do niespotykanego, jedynego w swoim rodzaju ogrodu zoologicznego.  Do zwiedzania dziesięć malowniczych wysp położonych w rozlewisku Słupi, tematyczne wysepki Afryka, Ameryka Płd. i Australia odkryją przed Państwem wiele tajemnic, a zamieszkują je m.in. kangury, zebry, makaki japońskie, lemury, kapucynki czubate, strusie, emu, czarne łabędzie, bociany białe i żurawie białe, a po wodzie pływa kilkanaście gatunków gęsi i kaczek.  Pozostałe atrakcje – Kraina Bajek, Fokarium, Przepiękny Leśny Amfiteatr, Park linowy, na którego trasach nie zabraknie emocjonujących przeszkód. Jazda konna dostosowana do umiejętności jeźdźca. Wypożyczalnia sprzętu wodnego i łowiska – piękne Jezioro Zamełowskie obfituje w różne gatunki ryb. Malownicze wyspy na Jeziorze z Rybaczówką i Kościołem. W sezonie wakacyjnym Dolina Charlotty organizuje najlepsze wieczory kabaretowe! Wystąpili już Ani Mru Mru, Smile, Kabaret Młodych Panów, Łowcy .B, Kabaret Moralnego Niepokoju, Piotr Bałtroczyk, Jerzy Kryszak, Katarzyna Jamróz, i wielu, wielu innych.W lipcu i sierpniu odbywa się Festiwal Legend Rocka. Mega gwiazdą roku 2011 byli legendarni Deep Purple. W 2012 r. zagrali między innymi Ray Manzarek, Robby Krieger ze słynnego The Doors, Ten Years After, Savoy Brown, Cactus. W 2013 r. Carlos Santana, Alice Cooper, John Mayall.Dla pasjonatów muzyki klasycznej i opery Dolinia Charlotty proponuje Państwu  Galę Operową – Festiwal Charlotta Classica, która jest organizowana organizowana jest co roku w sierpniu.    Pomoc logistyczna w dotarciu do szlaków, bezpłatnie udostępniamy kijki do Nordic Walking          

Kraina w Kratę - Swołowo i Zagroda Śledziowa w Starkowie

Wieś Swołowojest jedną z najciekawszych wsi kaszubskich na Pomorzu i okrzyknięta stolicą „Krainy w kratę”. Zachowało się tu 70 budynków w konstrukcji szachulcowej, nadal zamieszkałych. Swołowo jest  rzadkim typem wsi placowej, zwanej owalnicą, ze stawem pośrodku, tworząc współczesny skansen. Samych muzealnych obiektów jest tu 15. Znajdują się w trzech różnych miejscach wsi. Zabytkiem wartym obejrzenia jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP z początku XVII wieku. Koniecznie trzeba też odwiedzić okazałą zagrodę rodu Albrechtów, którzy gospodarzyli tu od XVI wieku. Budynki mieszkalne i obejścia gospodarcze na tych terenach budowano stawiając szkielet z drewnianych belek, smarowanych czarnym dziegciem. Ściany wypełniano gliną wymieszaną z sieczką, trocinami i wiórami. Z daleka przypominały biało-czarną kratę. W skansenie, oprócz zabudowań można zobaczyć także zwierzęta, które są charakterystyczne dla Pomorza; specjalnej rasy owce, gęsi czy kury.

Skansen w Swołowie oferuje różnego rodzaju warsztaty, podczas których można nauczyć się warzenia piwa według starej receptury lub tkać na krosnach. Dodatkową atrakcją jest coroczny, sierpniowy plener kowali. Mogą oni wtedy korzystać z zabytkowej kuźni. Znane jest także Święto Ziół, które również przypada w sierpniu, w dniu święta Wniebowzięcia NMP. Natomiast we wrześniu odbywają się tradycyjne dożynki z degustacją pysznej, lokalnej gęsiny.

Zwiedzanie wsi warto rozpocząć od Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, który obejmuje trzy zagrody; zagrodę Albrechta, zagrodę ubogiego chłopa i zagrodę z kuźnią.

Zagroda Albrechta w Swołowie jest przykładem typowego czworobocznego siedliska bogatego chłopa na Pomorzu. Cechą charakterystyczną zagrody był wjazd przez budynek bramny na teren zamkniętego podwórza. Na wprost znajdowała się chata mieszkalna, po bokach z jednej strony stodoła, z drugiej zabudowania inwentarzowe. Źródła pisane podają, że rodzina Albrechtów zamieszkiwała wieś już co najmniej od 1659 roku. Obecna zagroda pochodzi z XIX wieku i w 2002 roku została przekazana Muzeum Pomorza Środkowego. Zrekonstruowana w ostatnich latach, obejmuje dom mieszkalny wraz z odtworzoną stodołą, stajnią, oborą oraz chlewem. W zagrodzie Albrechta czas stanął w miejscu.

Swołowo jest atrakcyjnym miejscem dla zwiedzających w każdym wieku

Zagroda Śledziowa w  Starkowie 

Zagroda Śledziowa w Starkowie  zachwyca turystów z Polski i zza granicy swoimi atrakcjami. To właśnie w tej malowniczej krainie powstało pierwsze w Polsce Muzeum Śledzia, w którym ukazane są elementy rybackie związane z połowem, przetwórstwem i zwyczajami związanymi z „królem śledziem”. Zagroda pełni także funkcje wypoczynkowe, ale główną atrakcją jest możliwość skosztowania śledzia, który jest przyrządzany według staropolskich zwyczajów.

Poczuć klimat pustyni, odnaleźć skarb piratów, wdrapać się na Świętą Górę,… Takie rzeczy tylko na Wybrzeżu Słowińskim. 

Wybrzeże Słowińskie nie jest duże. W jego granicach leży kilka, znanych i urokliwych miejscowości. Jednak potencjał tego regionu, mierzony choćby cudami natury i śladami wielkiej historii, jest ogromny.

 Pustynia ma w sobie trudny do opisania magnetyzm. Każdy odczuwa go po swojemu, ale pewnie nikt nie pozostaje na niego obojętnym. Aby go doświadczyć, nie trzeba się wybierać na koniec świata. Wystarczy pojechać do Czołpina, koło Rowów. Na przeszło 32 tysiącach hektarów rozciąga się tam Słowiński Park Narodowy, którego symbolem są ruchome wydmy. Najwyższa z nich – Wydma Czołpińska, sięga ponad poziom pobliskiego Bałtyku na blisko 56 metrów. Krajobraz „polskiej pustyni”, najlepiej podziwiać, właśnie z jej szczytu. – Dogodnym punktem jest też, wieża widokowa na zalesionym szczycie Świętej Góry Słowińców –„Rowokół”, 115 m n.p.m. Z Rowokołem, wiąże się też legenda o braciach Witalijskich – piraci, którzy przez dziesięciolecia łupili statki i miasta nad Bałtykiem, właśnie tutaj mieli ukryć swoje legendarne skarby. Do dzisiaj, poszukiwania skarbu trwają. – W samym Czołpinie, warto przejść też szlak, wiodący na latarnię morską. To tutaj nakręcano film fabularny „Stawka Większa Niż Życie”. Z latarni rozpościera się piękny widok na wybrzeże i ruchome wydmy. – O innym wymiarze historii regionu, przypomina Skansen Wsi Słowiańskiej w Klukach, nieopodal Rowów. Została tam odtworzona osada z końca XVIII wieku. Składa się na nią kilkanaście dobrze zachowanych chałup, stodół, stajni, szałas rybacki, magazyn łodzi, sale muzealne, gospoda. Na miejscu serwowane są regionalne potrawy, organizowany kiermasz rękodzieła, odbywają się regularnie pokazy – wydobywania torfu, wyplatania koszy, produkcji specjalnych butów dla koni. Wszystko bardzo realne. Nie jest to zwykłe muzeum, wizytę w Klukach zapamiętamy na długo. – Widoczne z Góry Rowokół – Jezioro Gardno . Jest ósmym największym jeziorem w Polscedookoła jeziora wytyczono szlak turystyczny. Trasa jest bardzo atrakcyjna i godna polecenia. Zaczyna się w Rowach, gdzie znajduje się brama do Słowińskiego Parku Narodowego. Poprzez cieśninę między jeziorem a morzem, ruszamy w magiczną podróż dookoła Jeziora. Na trasie rozmieszczono trzy punkty widokowe, tablice informacyjne i mniejsze ścieżki dydaktyczne zapoznające nas z bogactwem bioróżnorodności Parku Narodowego. W oddali majaczy Rowokoł, słychać odgłosy dzikiego ptactwa, szelest trzcin, szum drzew… Po kilku kilometrach docieramy do Gardny Wielkiej, gdzie warto zatrzymać się na dłużej. W miejscowości, znajduje się neogotycki kościół, przystań łodzi rybackich i pomnik nazywany Diabelskim Kamieniem. Na głazie znajduje się podłużny odcisk, który podobno powstał od czarciego bicza (na tablicy przy głazie oraz na moście w Rowach, możemy zapoznać się z legendą o „Diable i Rybaku”). Tuż za Gardną, natkniemy się na pole kampingowe i przystań wodną w Retowie. Dalej szlakiem wzdłuż brzegu, przecinamy kanały, mostki, mijamy budowle i urządzenia hydrotechniczne i wracamy do Rowów.

  – Rowy – Wyjątkowa lokalizacja, pomiędzy lagunowym jeziorem a Morzem Bałtyckim, oraz sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego, nadają temu miejscu niezwykłego charakteru. Największą atrakcja Rowów są oczywiście piękne i dziewicze Bałtyckie plaże, nie tak oblegane jak te Usteckie, czy Łebskie co sprawia, że licznie z uroków Rowów korzystają turyści szukający spokoju i wytchnienia oraz wędkarze i miłośnicy aktywnej turystyki. W małym porcie morskim na rzece Łupawie, cumują barwne łodzie i kutry rybackie, są oprócz morza ulubionym plenerem fotografów. W centrum piękny deptak, baza hotelowa i gastronomiczna, sklepiki pamiątkowe. Rowy są również węzłem szlaków turystycznych. Przez miejscowość przebiega szlak rowerowy R 10, oraz biegnący w kierunku zachodnim, t.z.w Szlak Klifowy. Pięknym, wysokim, zalesionym klifem dotrzemy do Ustki. Poprzez bramę do parku, która także znajduje się w Rowach, możemy udać się w kierunku Czołpina, Ruchomych Wydm, Kluk i Łeby. 

– Łeba – Ta znana, nadmorska miejscowość, położona na wybrzeżu środkowym, jest popularnym polskim letniskiem. Do granic Łeby przylega, największe jezioro Parku Narodowego – Jezioro Łebsko. Pomiędzy Bałtykiem a Łebskiem rozciąga się druga wielka wydma – Wydma Łącka. Łeba jest rozkrzyczana i imprezowa. W sezonie letnim do późnych godzin nocnych i jeszcze dłużej, trwa tam zabawa.

 – Ustka – „Polski Bornholm” – nadmorski kurort pełen słońca, tętniący życiem, idealne miejsce na wypoczynek i dobrą zabawę. Miasteczko to ma swoje drugie oblicze – historię, która przemawia do nas przez ludzi, którzy tu niegdyś mieszkali i tworzyli to miasto oraz budynki. Bez wątpienia największą atrakcją Ustki, obok jej szerokich plaż, jest niepowtarzalna nadmorska promenada. Ten biegnący wzdłuż morza trakt spacerowy, w sezonie staje się centrum życia towarzyskiego. Kilkukilometrowa trasa z pięknymi widokami, po jednej stronie plaża i morze – po drugiej gwar promenady, lodziarnie, smażalnie, muzea…I ten niesamowity Galeon Wycieczkowy. Widoki i wrażenia z wieczornego rejsu, ku zachodowi słońca, bezcenne. Inne atrakcje: Bunkry Bluchera, Pomnik Syrenki, Zwodzony Most nad Słupią, Port Morski, Zrewitalizowana Starówka, Latarnia Morska, Kościół Zbawiciela, Stawek Upiorów, muzea, zabytki, ścieżki przyrodnicze,. Niepowtarzalny klimat Ustki sprawia, że każdy kto choć raz ją odwiedzi, będzie wracał, doń ponownie. 

– Dolina Charlotty – Będąc w okolicach Ustki, nie można ominąć tego malowniczego miejsca. Na wszystkich turystów czeka tu wiele atrakcji. Ukryta przed kurzem szos, oddalona od zgiełku miast, bajecznie urokliwa Dolina Charlotty. Zaprasza do niespotykanego, jedynego w swoim rodzaju ogrodu zoologicznego. Do zwiedzania dziesięć malowniczych wysp położonych w rozlewisku Słupi, tematyczne wysepki Afryka, Ameryka Płd. i Australia odkryją przed Państwem wiele tajemnic, a zamieszkują je m.in. kangury, zebry, makaki japońskie, lemury, kapucynki czubate, strusie, emu, czarne łabędzie, bociany białe i żurawie białe, a po wodzie pływa kilkanaście gatunków gęsi i kaczek. Pozostałe atrakcje – Kraina Bajek, Fokarium, Przepiękny Leśny Amfiteatr, Park linowy, na którego trasach nie zabraknie emocjonujących przeszkód. Jazda konna dostosowana do umiejętności jeźdźca. Wypożyczalnia sprzętu wodnego i łowiska – piękne Jezioro Zamełowskie obfituje w różne gatunki ryb. Malownicze wyspy na Jeziorze z Rybaczówką i Kościołem. W sezonie wakacyjnym Dolina Charlotty organizuje Festiwal Legend Rocka i najlepsze wieczory kabaretowe! 

Wybrzeże Słowińskie to wymarzone miejsce dla rowerzystów i kajakarzy. Przez region prowadzi między innymi fragment trasy rowerowej R-10, która okrąża Bałtyk. Pojedziemy nią przez Rowy, przemkniemy nieopodal wzgórza Rowokół i latarni morskiej Czołpino, zahaczymy o skansen w Klukach, okrążymy jezioro Gardno. Z kolei miłośnicy kajaków mogą spłynąć malowniczą Łupawą od jeziora Gardno aż po Bałtyk, czy Słupią z Bydlina do Ustki. Koszt wypożyczenia kajaka waha się od 30 do 35 złotych. 

Przepiękne Okolice Słowińskiego Wybrzeża – Wydmy i klify, Zalesione Wzgórza, Tarasy Widokowe, Skanseny, Jeziora lagunowe, Torfowiska, Latarnie Morskie, Dzikie i Szerokie Plaże, Malownicze Nadmorskie Rzeki i Strumienie. Cały Nasz Region, to jedno z najwspanialszych miejsc w Polsce. Zróżnicowany nadmorski krajobraz, idealne miejsce na wytchnienie i odpoczynek. Tutaj można naładować akumulatory na resztę roku, odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, zapomnieć o codziennych troskach, pooddychać czystym powietrzem, obcować z naturą. Pomoc logistyczna w dotarciu do szlaków i atrakcji turystycznych w Rowach, Słowińskim Parku Narodowym i w Ustce.

Facebook